خواص و ویژگی های چای ماسالا چیست؟


در این نوشتار بررسی خواهیم کرد که چای ماسالا چیست و چه ویژگی هایی دارد؟ چای سیاه معمولی نوشیدنی مورد علاقه ی ایرانی هاست و روزانه از آن استفاده می کنیم و بسیاری از افراد روز خود را با نوشیدن چای آغاز می کنند. اما این سوال مطرح می شود که چای ماسالا چیست؟ چای ماسالا یک چای سنتی هندی است که خواص درمانی بسیار بیشتری نسبت به چای سیاه معمولی دارد. این چای هندی دارای قدمتی 5 هزار ساله است و در کشور هند طرفداران بسیاری دارد. کشور های آمریکایی و اروپایی به خاطر خواص درمانی چای ماسالا و عطر دلنشین و منحصر به فرد این چای، آن را در لیست نوشیدنی های خود قرار داده اند.

حال این سوال مطرح می شود که خواص درمانی چای ماسالا چیست؟ این چای طبیعتی گرم دارد و مصرف آن مقاومت سیستم ایمنی بدن را به طرز چشمگیری افزایش می دهد. علاوه بر آن ها این چای دارای خاصیت آنتی اکسیدانی بسیار بالایی است و یکی از بهترین راهکار ها در پیشگیری و درمان بیماری های ویروسی است. همچنین استفاده از چای ماسالا برای درمان بیماری های سرطان و دیابت بسیار موثر است و بسیاری از متخصصان نوشیدن چای ماسالا را برای کاهش وزن و لاغری مفید می دانند. حال در ادامه به صورت کامل تر به این سوال پاسخ خواهیم داد که “خواص چای ماسالا چیست” ؟

 

شیوه ی تهیه ی چای ماسالا چیست؟

دو راهکار برای تهیه ی چای ماسالا وجود دارد.

 1. خرید ساشه چای ماسالا به صورت آماده یکی از بهداشتی ترین و ساده ترین روش های تهیه ی چای ماسالا است. کافی است به مراکز معتبر فروش مراجعه نموده و یا با گشت و گذار در اینترنت سایت های معتبر خرید چای ماسالا را پیدا نمایید و این چای را به صورت بسته بندی های دارای تاییدیه های سازمان غذا و دارو تهیه نمایید. محتوی ساشه را درون یک لیوان شیر جوشیده ریخته و آن را مصرف کنید.
 2. روش دیگر تهیه ی چای ماسالا آن است که مواد اولیه ی این چای را خریداری نموده و با نسبت مشخصی آن را با هم ترکیب می کنیم و سپس آن را مورد استفاده قرار می دهیم.

 

 

خواص درمانی چای ماسالا چیست؟

 1. چای ماسالا برای پیشگیری و درمان سرطان و دیابت موثر است.

چای ماسالا، چای سیاه کاملی است. زیرا در واقع این چای ترکیبی از چای سیاه و ادویه های مفید و شیر است. ادویه های استفاده شده در این چای خواص درمانی بسیاری دارد و برای بدن بسیار مفید است. حال این سوال مطرح می شود که تاثیر اصلی چای ماسالا چیست و چگونه می تواند بر روی سلول های سرطانی تاثیر بگذارد؟  نوشیدن چای ماسالا مانع از التهاب و تکثیر سلول های سرطانی می شود و باعث ایجاد یک مقاومت و تعامل گرمایی می شود. البته باید بیان نمود که این چای در پیشگیری از بیماری های سرطانی بسیار تاثیر گذار است. اگر در فصول سرد سال مانند زمستان به صورت روزانه یک فنجان کوچک چای ماسالا مصرف شود، این چای مقاومت بدن را در برابر بیماری های ویروسی افزایش داده و مانع از سرماخوردگی و سرفه می شود.

 1. مصرف چای ماسالا سوخت و ساز بدن را افزایش می دهد. سوخت و ساز و یا به اصطلاح علمی متابولیسم بدن یک فرد سالم بالاست. این بدان معناست که عملکرد بدن در حد مطلوبی است و هر چه وارد بدن می شود، توسط بدن می سوزد و مصرف می شود.
 2. مصرف چای ماسالا می تواند فرد را از ابتلا به دیابت در امان نگه دارد. افراد دیابتی نیز با مصرف مداوم و منظم چای ماسالا، دیابت خود را در حد مطلوبی می توانند کنترل نمایند.
 3. رفع گرفتگی عضلانی و خستگی یکی دیگر از تاثیرات مثبت چای ماسالا است. خاصیت آنتی اکسیدانی بالای این چای نیز مانع از خستگی و گرفتگی عضلانی می شود.
 4. در چای ماسالا موادی همچون هل و دارچین وجود دارد که این مواد در بهبود عملکرد روده ی بزرگ و هضم غذا تاثیر بسیار بالایی دارد.
 5. دیگر خواص چای ماسالا چیست؟ می توان بیان نمود که گرمی زنجبیل و سردی شیر یک تعادل غذایی خوبی ایجاد می کند.
 6. چای ماسالا خاصیت حجم دهندگی بسیار بالایی دارد، پس از مصرف چای ماسالا، فضای معده به صورت کامل پر می شود و پر شدن حجم معده کاهش اشتها و در نهایت لاغری فرد را به دنبال خواهد داشت.
 7. ترکیبات گیاهی چای ماسالا و شیر موجود در این چای التهاب بدن را کاهش داده و باعث افزایش مقاومت بدن در برابر باکتری ها خواهد شد.
 8. سلامت قلب با مصرف این چای تا حد بسیار زیادی افزایش پیدا می کند و عملکرد آن بهبود می یابد.
 9. دارچین استفاده شده در چای ماسالا یکی از درمان های خانگی موثر در کاهش میزان فشار خون است و مصرف آن به افراد دارای فشار خون بالا توصیه می شود. مصرف روزانه و منظم دارچین می تواند سطح کلسترول خون و تری گلیسیرید را به میزان 30 درصد کاهش دهد. علاوه بر دارچین چای سیاه استفاده شده در ماسالا نیز کاهش دهنده ی سطح کلسترول خون است.
 10. چای ماسالا می تواند کاهش دهنده ی قند خون باشد. ترکیب دارچین و زنجبیل می تواند باعث کاهش و کنترل قند خون شود. پایین آمدن مقاومت به انسولین سبب می شود که بدن برای حمل شکر در خون و انتقال دادن آن از انسولین استفاده نماید و همین عامل قند خون را تا حد بسیار زیادی کاهش خواهد داد.

 

 

ترکیبات چای ماسالا چیست؟

در ادامه بررسی خواهیم نمود که ترکیبات چای ماسالا چیست ؟ چای ماسالا در واقع ترکیبی از چای سیاه، زنجبیل و ادویه های دیگر است. ادویه های موجود در چای ماسالا چیست؟

 1. چای سیاه
 2. زنجبیل
 3. هل
 4. دارچین
 5. رازیانه
 6. فلفل سیاه
 7. بادیان ختایی
 8. انیسون ستاره ای
 9. دانه گشنیز
 10. فلفل قرمز

در واقع می توان گفت که 6 مورد اول ترکیبات اصلی چای ماسالا به همراه شیر هستند و گاهی برای ایجاد طعمی متفاوت تر موارد 7 تا 10 را به چای ماسالا اضافه می کنند. این چای به خاطر طعم بی نظیر و خواص درمانی بسیارش می تواند جایگزین بسیار خوبی برای چاه سیاه معمولی باشد. در تهیه ی چای ماسالا از شیر گرم و آب گرم استفاده می شود و معمولا ایرانی ها بنا به ذائقه ی شان ترجیح می دهند این چای را به صورت شیرین استفاده نمایند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *